ماموریت ۲۰ ساعته فوریت‌های پزشکی دهاقان برای نجات کوهنورد ۱۸ ساله

کوهنورد جوان

تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی شهرستان دهاقان، روز گذشته در یک ماموریت ۲۰ ساعته با همکاری آتش‌نشانی و هلال احمر موفق شدند کوهنورد ۱۸ ساله‌ای را که از کوه سقوط کرده بودند نجات داده و به بیمارستان منتقل کنند.

به گزارش روابط عمومی مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان، ساعت، حدود ۱۶ و ۳۰ دقیقه بود که اتاق فرمان ۱۱۵ دهاقان با پایگاه اورژانس پیش‌بیمارستانی علی آباد این شهرستان تماس گرفت و از سقوط یک کوهنورد ۱۸ ساله از ارتفاعات کوه شاه عبدالله قهه خبر داد.
بلافاصله پس از اعلام این حادثه، یک واحد امداد فوریت‌های پزشکی به محل سقوط اعزام و پس از بررسی‌های اولیه مشخص شد مصدوم در ارتفاع ۲ هزار متری و در زیر دست قله سقوط کرده و دچار کاهش هوشیاری شده است لذا با توجه به وضعیت وخیم کوهنورد جوان، یکی از پرسنل اورژانس ۱۱۵ به همراه تیم‌های آتشنشانی و هلال احمر به محل سقوط اعزام شدند.
سرانجام پس از ۳ ساعت کوهپیمایی سخت و طاقت‌فرسا و رسیدن تیم‌های امدادی بر بالین مصدوم، مشخص شد که وی از ناحیه سر و اندام دچار تروما و با توجه به در دسترس نبودن آب و غذا، دچار افت قند خون، افت فشارخون و کم آبی شده است لذا بلافاصله سرم تراپی و ثابت سازی اندام بر روی او انجام شد و مصدوم، هوشیاری خود را به دست آورد.
بر اساس این گزارش، در این هنگام به دلیل تاریک شدن هوا، صعب العبور بودن مسیر و وزن ۱۱۳ کیلوگرمی مصدوم، امکان انتقال وی به پایین کوه نبود و تاریکی هوا نیز مانع استفاده از امداد هوایی می‌شد.
لذا با صلاحدید مرکز فرماندهی عملیات استان  و نیز با توجه به وضعیت وخیم مصدوم قرار شد که تکنسین‌ اورژانس و سایر تیم‌های امدادی تا صبح بر بالین مصدوم بمانند تا پس از آن برای انتقال وی توسط بالگرد امدادی تصمیم‌گیری لازم انجام شود.
سرانجام پس از ۲۰ ساعت ماموریت، ساعت ۶ روز شنبه مصدوم به پایین کوه منتقل و توسط آمبولانس ۱۱۵ علی آباد به بیمارستان امیرالمومنین (ع) شهرضا اعزام شد.

ارتباط با ما

نشانی: اصفهان- خیابان بزرگمهر- جنب بیمارستان شهید صدوقی- کوچه شهرستانی- مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی

کدپستی: ۸۱۶۵۶۴۷۱۹۴

تلفن:۳۲۶۴۲۷۸۱-۳۲۶۴۲۷۸۲

نمابر: ۳۲۶۴۲۳۶۵

سامانه پیامک:۳۰۰۰۷۵۱۱۱۵

ایمیل:Ravabet@ems.mui.ac.ir