previous pauseresume next

ماموریت ۲۰ ساعته فوریت‌های پزشکی دهاقان برای نجات کوهنورد ۱۸ ساله

کوهنورد جوان

تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی شهرستان دهاقان، روز گذشته در یک ماموریت ۲۰ ساعته با همکاری آتش‌نشانی و هلال احمر موفق شدند کوهنورد ۱۸ ساله‌ای را که از کوه سقوط کرده بودند نجات داده و به بیمارستان منتقل کنند.

به گزارش روابط عمومی مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان، ساعت، حدود ۱۶ و ۳۰ دقیقه بود که اتاق فرمان ۱۱۵ دهاقان با پایگاه اورژانس پیش‌بیمارستانی علی آباد این شهرستان تماس گرفت و از سقوط یک کوهنورد ۱۸ ساله از ارتفاعات کوه شاه عبدالله قهه خبر داد.
بلافاصله پس از اعلام این حادثه، یک واحد امداد فوریت‌های پزشکی به محل سقوط اعزام و پس از بررسی‌های اولیه مشخص شد مصدوم در ارتفاع ۲ هزار متری و در زیر دست قله سقوط کرده و دچار کاهش هوشیاری شده است لذا با توجه به وضعیت وخیم کوهنورد جوان، یکی از پرسنل اورژانس ۱۱۵ به همراه تیم‌های آتشنشانی و هلال احمر به محل سقوط اعزام شدند.
سرانجام پس از ۳ ساعت کوهپیمایی سخت و طاقت‌فرسا و رسیدن تیم‌های امدادی بر بالین مصدوم، مشخص شد که وی از ناحیه سر و اندام دچار تروما و با توجه به در دسترس نبودن آب و غذا، دچار افت قند خون، افت فشارخون و کم آبی شده است لذا بلافاصله سرم تراپی و ثابت سازی اندام بر روی او انجام شد و مصدوم، هوشیاری خود را به دست آورد.
بر اساس این گزارش، در این هنگام به دلیل تاریک شدن هوا، صعب العبور بودن مسیر و وزن ۱۱۳ کیلوگرمی مصدوم، امکان انتقال وی به پایین کوه نبود و تاریکی هوا نیز مانع استفاده از امداد هوایی می‌شد.
لذا با صلاحدید مرکز فرماندهی عملیات استان  و نیز با توجه به وضعیت وخیم مصدوم قرار شد که تکنسین‌ اورژانس و سایر تیم‌های امدادی تا صبح بر بالین مصدوم بمانند تا پس از آن برای انتقال وی توسط بالگرد امدادی تصمیم‌گیری لازم انجام شود.
سرانجام پس از ۲۰ ساعت ماموریت، ساعت ۶ روز شنبه مصدوم به پایین کوه منتقل و توسط آمبولانس ۱۱۵ علی آباد به بیمارستان امیرالمومنین (ع) شهرضا اعزام شد.

ارتباط با ما

نشانی:اصفهان- خیابان بزرگمهر- جنب بیمارستان شهید صدوقی- کوچه شهرستانی- مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی-کدپستی: *****            تلفن:۳۲۶۴۲۷۸۱-۳۲۶۴۲۷۸۲                    نمابر: ۳۲۶۴۲۳۶۵                        سامانه پیامک:۳۰۰۰۷۵۱۱۱۵               ایمیل:Ravabet@ems.mui.ac.ir