۱۷۴ بیمار در نیمه نخست امسال با تلاش پرسنل فوریت‌های پزشکی اصفهان احیا شدند

احیا قلبی ریوی

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان گفت: در ۶ ماهه نخست امسال، ۱۷۴ بیمار و مصدوم با تلاش تکنسین‌های اورژانس پیش‌بیمارستانی این استان، پس از ایست کامل قلبی جانی دوباره یافتند.

 

به گزارش روابط عمومی مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان، دکتر غفور راستین اظهار کرد: در نیمه نخست امسال، پرسنل فوریتهای پزشکی استان اصفهان با حضور بر بالین ۱۷۴ بیمار با مشکل ایست قلبی تنفسی، موفق شدند با تلاش بی وقفه در انجام عملیات احیای قلبی ریوی، آنها را احیا کرده و جانی دوباره ببخشند.

وی با بیان اینکه از مجموع این تعداد، ۱۲۴ نفر مرد و ۵۰ نفر زن بودند، افزود: ۴۳ نفر از این بیماران بالای ۷۰ سال سن داشتند؛ همچنین ۴۱ نفر بین ۶۱ تا ۷۰، ۳۸ نفر ۵۱ تا ۶۰، ۱۲ نفر ۴۱ تا ۵۰، ۱۱ نفر ۳۱ تا ۴۰ سال، ۱۵ نفر ۲۱ تا ۳۰ سال، ۱۲ نفر ۱۱ تا ۲۰ و ۲ نفر زیر ۱۰ سال بودند.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان تصریح کرد: بیشترین موارد احیا در ۶ ماهه نخست امسال با ۷۰ نفر مربوط به شهر اصفهان، ۲۲ نفر نجف‌آباد، ۲۰ نفر شهرضا، ۱۶ نفر خمینی‌شهر و ۸ نفر مربوط به شهرستان شاهین‌شهر و میمه بوده است.

دکتر غفور راستین تاکید کرد: شهروندان توجه داشته باشند که واحدهای امدادی فوریت‌های پزشکی تنها در موارد اورژانسی برای امدادرسانی به بیماران و مصدومان اعزام می‌شوند لذا تماس بی مورد و مزاحم مردم می‌تواند روند کمک به بیماران با شرایط وخیم را دچار مشکل کرده و جان آنها را به خطر بیاندازد.

وی افزود: در بسیاری از تماس‌های امدادخواهان با شماره ۱۱۵ مشکلِ بیمار آنها، تنها با مشاوره تلفنی با کارشناسان و پزشکان حاضر در اتاق فرمان برطرف می شود.

مدیر حوادث و فوریت های پزشکی استان اصفهان با بیان اینکه یادگیری عملیات احیای قلبی ریوی برای عموم مردم با هر سن و سطح تحصیلاتی لازم است، گفت: دستورالعمل احیای قلبی ریوی در سال های اخیر تغییراتی داشته که لازم است حتی افرادی که قبلا این دوره آموزشی را پشت سرگذاشته اند، مجدد برای به روز کردن آموخته های خود اقدام کنند.

وی ادامه داد: بر اساس پژوهش های انجمن قلب آمریکا AHA یکی از راهکارهای کاهش مرگ و میر و افزایش بازگشت به زندگی پس از ایست قلبی تنفسی، اقدام سریع افراد حاضر در محل برای شروع احیای قلبی ریوی است.

دکتر راستین افزود: این امر سالهاست که در کشورهای پیشرفته درحال انجام است و در کشور ما نیز در سالهای اخیر به این موضوع پرداخته شده اما همچنان به تلاش و جدیت بیشتری از طرف عموم مردم و سازمان های مربوطه نیاز است.

 

ارتباط با ما

نشانی: اصفهان- خیابان بزرگمهر- جنب بیمارستان شهید صدوقی- کوچه شهرستانی- مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی

کدپستی: ۸۱۶۵۶۴۷۱۹۴

تلفن:۳۲۶۴۲۷۸۱-۳۲۶۴۲۷۸۲

نمابر: ۳۲۶۴۲۳۶۵

سامانه پیامک:۳۰۰۰۷۵۱۱۱۵

ایمیل:Ravabet@ems.mui.ac.ir