رفتن به محتوای اصلی
x

معرفی شغل فوریت های پزشکی

حوادث و بیماریها هر لحظه جان انسان ها را تهدید می کنند و شغل اورژانس پیش بیمارستانی یکی از مشاغل حوزه سلامت است که به بیماران و مصدومین در مواقع فوریتهای پزشکی امدادرسانی می کند و سالانه جان انسانهای زیادی را نجات میدهد.

ambulance giftیک واحد امدادی اورژانس شامل: نیروی انسانی تخصصی، خودروی امدادی و تجهیزات تخصصی خدمات فوریتهای پزشکی می باشد.

فوریت ها

اصطلاحا به پرسنل فوریتهای پزشکی "تکنسین اورژانس"  گفته می شود اما لازم است بدانید شاغلین در این حوزه دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی در یکی از رشته های فوریتهای پزشکی، پرستاری یا هوشبری هستند.

معرفی شغل فوریتهای پزشکی

ambulance giftدر یک واحد امدادی اورژانس دو نفر کارشناس حضور دارند که دارای مدرک تحصیلی مرتبط دانشگاهی و گواهینامه رانندگی آمبولانس هستند.

یکی از حوزه های فعالیت پرسنل اورژانس در مرکز ارتباطات یا دیسپچ اورژانس می باشد که عمدتا کارشناسان پرستاری خانم در این واحد حضور دارند و ضمن پاسخگویی به تماس های مردمی ضمن گرفتن شرح حال و اولویت بندی بیماران اقدام به اعزام واحد امدادی به محل حادثه می کنند.

البته در سالهای اخیر با توجه به جذب بانوان در رشته فوریتهای پزشکی ، واحد امدادی ویژه بانوان نیز در برخی از شهرها راه اندازی شده است.

اورژانس بانوان

مسیر ورود به رشته فوریتهای پزشکی پیش بیمارستانی از طریق قبولی در کنکور سراسری و موفقیت در آزمون آمادگی جسمانی می باشد.

قبولی رشته فوریتهای پزشکی

دانشجویان این رشته تحصیلی دروس پایه و تخصصی را برای آشنایی با بدن ، بیماریها و حوادث می گذرانند. برخی از واحدهای درسی پایه این رشته شامل: فیزیولوژی، آناتومی و اخلاق پزشکی می باشد.

دروس عمومی رشته فوریتها

از دروس تخصصی این رشته میتوان به نشانه ‌شناسی و معاینات بدنی، جابجایی و حمل بیمار، بهداشت روان، احیای قلبی ریوی پایه و پیشرفته، فوریت‌های داخلی و تروما، فوریت ‌های پزشکی در شرایط خاص و فوریت ‌های پزشکی در بلایا اشاره کرد.

دروس تخصصی فوریتهای پزشکی

دانشجویان این رشته در حین تحصیلات در مهارتهای ارتباطی، تصمیم گیری سریع و مدیریت صحنه حادثه کسب دانش و تجربه می کنند.

مانور اضطراری

ambulance giftبرخی از مهمترین فعالیت ها و وظایفی که پرسنل فوریت پزشکی بر عهده دارند، عبارتند از:

  • معاینه سریع و ارزیابی اولیه بیمار
  • انجام اقدامات ضروری برای نجات جان بیمار مانند تجویز اکسیژن، باز نگه داشتن راه هوایی، احیای قلبی
  • ارائه گزارش شرح حال بیمار به پزشک اتاق فرمان و دریافت راهنمایی های لازم
  • حضور بر بالین بیمار
  • پایش مداوم و ارائه خدمات تا تحویل به مراکز درمانی
  • رانندگی با آمبولانس

رانندگی با آمبولانس

علاقمندان به این رشته تحصیلی میتوانند با شرکت درآزمون سراسری و انتخاب یکی از مقاطع کاردانی یا کارشناسی فوریتهای پزشکی پیش بیمارستانی در این رشته مشغول به تحصیل شوند و امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری برای آنها وجود دارد.

 

برای مشاهده کلیپ معرفی شغل فوریتهای پزشکی اینجا کلیک نمایید.